X
printتاریخ ایجاد:1399/06/26 06:04:53 ب.ظ
تعداد بازدید:216

چشمه‌هایی از سبک محرم برابر النصر


سپاهان با وجود شکست برابر النصر عربستان عملکرد متفاوت و جالب توجهی برابر این تیم داشت که نویدبخش روزهای روشن برای زردپوشان اصفهانی است.


🔸شب گذشته محرم نویدکیا اولین بار در یک بازی رسمی هدایت سپاهان را بر عهده داشت و به شکل رسمی کارش در دنیای مربیگری آغاز شد. او در حالی در این دیدار هدایت سپاهان را بر عهده داشت که تنها نزدیک به یک هفته تیم را تمرین داده بود و در دو بازی تدارکاتی نه چندان مناسب امکان آماده‌سازی تیم را داشت که البته کافی نبود.

🔸به نظر می‌رسید استراتژی سپاهان در بازی شب گذشته در ابتدا گرفتن فضا از حریف و بازی بسته در زمین خودی بود و در فاز حمله نیز نویدکیا روی حملات سریع و غافلگیر کردن مدافعان حریف برنامه ریزی کرده بود، اما با گل‌های بدموقعی که تیم روی ضربات آزاد و اشتباه فردی دریافت کرد بازی مطابق انتظار سپاهان پیش نرفت.

🔸اما فارغ از نتیجه، آنچه از سپاهان در بازی شب گذشته دیدیم کاملاً متفاوت از سپاهان زمان قلعه نویی بود. تاکتیک‌های حمله و دفاع متفاوت و اصرار بر بازی روی زمین و رسیدن به دروازه حریف با پاس‌های کوتاه و سریع کاملاً سپاهان را با آنچه در دو سال گذشته دیده بودیم متفاوت کرده بود. این تغییر سبک که ذره‌ای از آن در حرکات و پاسکاری‌های بازیکنان در فاز تهاجمی دیده می‌شد قطعاً برای کامل شدن نیاز به زمان دارد.

🔸در ابتدای بازی و در ۴۵ دقیقه نخست به نظر، بازیکنان به خصوص در خط هافبک روی شرح وظایف خود اشراف نداشتند، اما این نکته را باید در نظر داشت که طبیعتاً بازیکنانی که دو سال با تفکراتی متفاوت کار کرده‌اند برای وفق پیدا کردن با این تغییر سبک ۱۸۰ درجه‌ای نیاز به تمرین بیشتر و هماهنگی با تاکتیک‌های مربی دارند، هرچند که در این مدت کم هم اثرات این تغییر سبک در عملکرد بازیکنان به خصوص در نیمه دوم قابل مشاهده بود.

🔸نباید فراموش کرد که سپاهان برابر نایب قهرمان عربستان و یکی از تیم‌های متمول و گران قیمت غرب آسیا بازی می‌کرد که چند سال است در لیگ داخلی مدعی است و از حضور بازیکنان خارجی میلیون دلاری سود می‌برد که شاید قیمت بعضی از آنها برابر کل بودجه باشگاه سپاهان است. سپاهان برابر تیمی بازی کرد که از لحاظ هماهنگی کاملاً در فرم ایده‌آل قرار داشت و در حالی مقابل سپاهان قرار گرفت که به تازگی مسابقاتشان در لیگ داخلی عربستان تمام شده بود و در شرایط مسابقه قرار داشت.

🔸به غیر از النصر، سپاهان در این گروه باید با دو حریف مدعی دیگر هم بازی کند که هر کدام غول فوتبال کشورهای خود بشمار می‌روند، العین و السد. شاید چهار بازی سنگین برابر تیم‌های مدعی غرب آسیا در اولین روزهای سرمربیگری نویدکیا در سپاهان از این لحاظ مثبت باشد که تیم هرچه نقطه ضعف و عیب دارد در این چهار دیدار مشخص می‌شود و برای شروع لیگ داخلی، نویدکیا می‌تواند روی این نقاط ضعف کار و آنها را ترمیم کند.

🔸به نظر می‌آید نویدکیا برای پیاده کردن تفکراتش اول از همه نیاز به مهاجمی ریزنقش دارد، او مانند دوران بازی‌اش که با مهاجمان سرعتی مثل محمود کریمی، ادموند بزیک و رسول خطیبی دفاع حریف را بهم می‌ریخت نیاز به مهاجمانی دارد که متخصص بازی در عمق، فضا سازی و تمام کنندگی باشند. کی‌روس استنلی که اکنون مهاجم اول سپاهان است یا الغسانی و سجاد شهباززاده، هیچ کدام خصوصیات مدنظر سبک نویدکیا را ندارند و به نظر می‌رسد نیاز مبرم سپاهان در آینده جذب یک مهاجم با خصوصیات لازم برای بازی در سبک محرم باشد.

✍🏻محمد هاشم میرباقری/ خبرگزاری ایمنا

دی ان ان