X

News View

printتاریخ ایجاد:1399/09/02 06:08:54 ق.ظ
تعداد بازدید:93

روز اصفهان، روز سپاهان!


مگر می شود سپاهان شنید و اصفهان را به یاد نیاورد و اصفهان شنید و سپاهان را به یاد نیاورد؟


آرمیده در فلات مرکزی ایران، پهلو گرفته بر کویر، تنیده بر زنده رود ایران مردمانی از جنس هنر، عناصر حیات را در هم آمیخته، جواهری در طول تاریخ و گذر قرنها صیقل زدند که گویی زیبایی های تمام دنیا را، از گنبدهای فیروزه ای گرفته تا نقش جهانی که در جهان همتا ندارد در دیاری چهار فصل گرد هم آورده اند.

چه زیبنده است نام نصف جهان بر دیار هنر و هنرمندان، اصفهان، که بر صورت فلکی قوس به نشان آذر و آتش اخلاص سر بر افراشت و در آغوش ایران زمین بالید.

اصفهان به غایت که در قدمت همچون کتابخانه سارویه، نماد درایت، در صنعت چون فولاد مبارکه، نماد همت و حمیت، در هنر به مانند خاتم، نماد ظرافت و لطافت و در ورزش همچون سپاهان، نماد شادابی ، طراوت وقهرمانی است.

پاییز با همه رنگ‌های شورانگیز و زیبایی‌های عاشقانه خود، برای مردم اصفهان زیباتر و دوست‌داشتنی‌تر است؛ مگر می‌توان اصفهان را، در فصل پاییز بیشتر از همیشه دوست نداشت؟ و در آذرماه بیشتر از هر ماه دیگری؟ شاید آن کسی که هزاران سال پیش، نخستین خشت این شهر را در آذرماه بنا نهاد، به خوبی می‌دانست که این شهر ، پاییزها دلبرتر است و به همین دلیل اولین خشت اصفهان در آذرماه بنا نهاده شد، و به همین دلیل هزاران سال بعد، اول آذرماه بعنوان روز اصفهان نام‌گذاری شد.
شگفت‌آور نیست اینکه یک کلمه به تنهایی می‌تواند این همه زیبایی، لطافت و تصاویر باطراوت را در خود جای دهد؟ تنها با گفتن واژه اصفهان چه تصاویری که در ذهن متبادر نمی‌شود! و صدالبته اولین تصویر این آلبوم زاینده‌رود است. کمتر اصفهانی را می‌توان یافت که در کنار زاینده رود عکس یادگاری نداشته باشد، زیر سی و سه پل آش رشته و چایی نخورده باشد، زیر پل خواجو آواز نخوانده و یا به آوازها گوش نداده باشد. چهارباغ، هشت‌بهشت، میدان نقش جهان، بازارهای مختلف ورنگارنگ ، ورزشگاه تختی و نقش جهان... تصاویری است که هر یک یادآور خاطراتی است که بی‌اختیار لبخند را مهمان لب هر اصفهان دیده‌ای می‌کند.
در کنار همه این تصاویر و نمادها، یک نام و یک نماد هم وجود دارد که در همه خاطرات تلخ و شیرین اصفهانی‌ها سهیم و شریک است و چه بسا خاطراتی که خود باعث آن‌ها بوده است. از سال 1332 که سپاهان متولد شد، تا به امروز، مردم اصفهان روزهای تلخ و شیرینی را در کنار این فرزند اصفهان سپری کرده اند. از اولین قهرمانی لیگ برتر در فصل 82-81 ، هتریک قهرمانی لیگ برتر زمانی که هتریک قهرمانی مد نبود، 5 دوره قهرمانی لیگ برتر و 4 دوره قهرمانی جام حذفی ، نایب قهرمانی مسابقات لیگ قهرمانان آسیا، راهیابی به جام باشگاه‌های جهان در دوم ابان سال 86 ، پیروزی مقابل نماینده نیوزلند در افتتاحیه مسابقات جام باشگاههای جهان در ورزشگاه ملی توکیو با گلهای عمادرضا و عبدالوهاب ابوالهیل، گل دقیقه 80 محمود کریمی به اوراوا رد ژاپن در جام باشگاه‌های جهان و از آقای گلی ادموند بزیک، عمادرضا و کیروش استنلی و.... تا حکم تلخ باخت 3 بر صفر به السد با توجه به محروم بودن رحمان احمدی، تا خداحافظی کاپیتان دوست‌داشتنی سپاهان، محرم نویدکیا از دنیای بازیکنی و حضور مجدد وی در این تیم و در قامت سرمربی و... راهی است که سپاهان شانه به شانه مردم اصفهان طی کرده و در اشک‌ها و لبخندهای‌شان شریک شده است.
و همه این توصیفات تنها بخشی از افتخارات و خاطرات یکی از تیم‌ها و یکی از رشته‌های ورزشی مجموعه بزرگ فولادمبارکه سپاهان است و با این توصیفات می‌توان سپاهان را در کنار زاینده رود و چهارباغ و گز و بریانی و ...، یکی از نمادها و میراث ناملموس اصفهان به شمار آورد.
باشگاه فولادمبارکه سپاهان اول اذر ، روز اصفهان را به همه اصفهانی‌ها و سپاهانی‌های طلایی دل در سرتاسر گیتی تبریک میگوید...

دی ان ان